LECZENIE NADPOTLIWOŚCI

Nadmierna potliwość (hyperhidrosis) to określenie medyczne dla nadmiernego pocenia się ciała. Przypadłość ta dotyka najczęściej osoby już w czasie dojrzewania i nieleczona trwa przez całe życie. Gdy nadmierna potliwość jest ograniczona do jednej okolicy ciała, określa się ją mianem potliwości miejscowej. Miejscowa potliwość najczęściej dotyczy – pach, dłoni, podeszewy stóp, twarzy i głowy.

Nadmierna potliwość sprawia, że skóra jest stale wilgotna, co może prowadzić do jej maceracji i sprzyja zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym. Osoby cierpiące na nadmierną potliwość, często są mniej pewne siebie co wywiera bardzo negatywny wpływ na życie zawodowe i towarzyskie. Mokre dłonie i krople potu spływające po skroni często pojawiają się w momentach dla nas ważnych np. ważny egzamin, rozmowa kwalifikacyjna czy ślub. Czynności takie jak podanie ręki przy przywitaniu potrafi być niezwykle krępujące.

Co może być przyczyną nadmiernej potliwości? Występują dwa rodzaje tej przypadłości:

Występowanie pierwotnej nadmiernej potliwości jest nieznane. Mówi się, że jej przyczyną jest nadmierne pobudzenie autonomicznego układu nerwowego. Może mieć też podłoże genetyczne, ponieważ ponad połowa pacjentów ma krewnego z podobną dolegliwością.

Wtórna nadmierna potliwość zwykle jest objawem choroby lub brania leków, które mogą być przyczyną pobudzenia gruczołów potowych.

LECZENIE NADPOTLIWOŚCI TOKSYNĄ BOTULINOWĄ TYPU A (BOTOX):
Toksyna botulinowa jest neurotoksyną łączącą się z zakończeniami nerwowymi w gruczołach potowych. Blokuje ona uwalnianie chemicznego przekaźnika (acetylocholiny), który stymuluje wytwarzanie potu.

Badania wykazały, że wstrzyknięcia toksyny botulinowej dają znaczną poprawę w leczeniu nadmiernej potliwości miejscowej. Zabieg polega na punktowym podaniu preparatu, przy użyciu bardzo cienkiej igły, w miejsce o zwiększonej potliwości (twarz, pachy, dłonie, stopy, twarz, głowa). W celu zapewnienia pełnego komfortu pacjentowi, przed zabiegiem można wykonać miejscowe znieczulenie. Ustąpienie nadpotliwości obserwuje się po 3-5 dniach po zabiegu i utrzymuje się zwykle do 6 miesięcy. Niekiedy efekt działania leku jest dłuższy z powodu wyeliminowania czynnika emocjonalnego nasilającego pracę gruczołów potowych. Zaleca się poddać zabiegowi przed okresem letnim, kiedy nadmierna potliwość jest najbardziej kłopotliwa.