Co powinnaś wiedzieć o starzeniu się skóry i co możesz zrobić, aby ten proces spowolnić

Fizjologiczne starzenie się skóry jest procesem naturalnym i nieuniknionym. Po ukończeniu 25 roku życia można uznać, że nasza skóra wchodzi w etap cery dojrzałej. Zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki starzenia tj. delikatne zmarszczki mimiczne najczęściej w okolicy oczu, czoła i ust, skóra staję się mniej nawilżona i napięta. Są to zmiany, które dotykają każdą z nas i są efektem czynników wewnętrznych i zewnętrznych.

Wraz z wiekiem nasz organizm się starzeje, według statystyk nasz metabolizm spowalnia o 3% w skali 10 lat, następuje zmniejszenie produkcji włókien kolagenu i elastyny przez fibroblasty, które działają jak podpora naszej skóry. Dlatego z wiekiem tracimy regularny owal twarzy, pojawiają się „chomiki” i drugi podbródek. W parze idzie zmniejszenie syntezy kwasu hialuronowego, którego głównym zadaniem jest utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry. Podczas nadmiernego parowania wody z naskórka jesteśmy bardziej narażone na odwodnienie, podrażnienie i pojawienie się stanów zapalnych.

Być może zauważyłyście, że po przekroczeniu magicznej trzydziestki od czasu do czasu pojawiają się stany zapalne – my nazywamy ten rodzaj trądziku „wieku dorosłego”. Jego główną przyczyną są zmiany hormonalne, a dokładnie jest zwiększenie poziomu androgenów czyli męskich hormonów płciowych, których najczęściej wzrost następuje przed miesiączką. Okres menopauzalny, także jest momentem przełomowym w życiu każdej kobiety i trądzik może się nasilić.

Wyżej wspomniałyśmy o fizjologicznym starzeniu się skóry, natomiast zasadniczy wpływ na przyspieszenie tego procesu mają czynniki środowiskowe. Promieniowanie ultrafioletowe przyczynia się do fotostarzenia się skóry oraz produkcji reaktywnych form tlenu zwanych wolnymi rodnikami.

Tlen jest pierwiastkiem potrzebnym każdemu organizmowi na Ziemi, natomiast potrafi być toksyczny. Cząsteczki tlenu posiadają w swojej budowie dwa sparowane elektrony, które tworzą harmonijny układ. W momencie kiedy np. promieniowanie ultrafioletowe sprawi utracenie jednego z nich cząsteczka tlenu będzie usilnie chciała uzupełnić brak swojego towarzysza i połączy się z innym niesparowanym elektronem – tak powstaje cząsteczka wolnego rodnika. W sytuacji kiedy ilość wolnych rodników jest większa w stosunku do przeciwutleniaczy w naszym organizmie dochodzi do niezwykle niebezpiecznego stanu jakim jest stres oksydacyjny. Źródłem powstawania dużej ilości rodników tlenowych jest m.in. przewlekły stan zapalny, stres, niezdrowa dieta smog czy dym papierosowy.

Substancjami, które neutralizują skutki działania wolnych rodników i je wymiatają z naszego organizmu są przeciwutleniacze nazywane także antyoksydantami. Są to m.in. witaminy A, C, E, beta karoten (prowitamina witaminy A), selen, cynk, wyciągi z pestek winogron i owoców leśnych np. jeżyny i borówki, maliny, zielone warzywa, astaksantyna, zeaksantyna, likopen oraz luteina.

W sytuacji, kiedy nasz organizm jest narażony na ciągłe działanie wolnych rodników i może zostać zachwiana równowaga między antyutleniaczami w stosunku do ilości wolnych rodników dochodzi do bardzo niebezpiecznego stanu dla naszego zdrowia „stresu oksydacyjnego”. Jest to stan, który powoduje znaczne przyspieszenie starzenia się naszej skóry oraz prowadzi do wielu chorób.

Bardzo ważnym aspektem w walce ze skutkami działania wolnych rodników jest, także styl życia. Zdrowa dieta bogata w zielone warzywa i owoce, jakościowy sen, aktywny tryb życia, unikanie stresu, palenie papierosów i nie spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach ma ogromne znaczenie w utrzymaniu równowagi oksydacyjnej naszego organizmu.

Opracowanie tematu:

Anna Chomiuk

Anna Chomiuk

Kosmetolog / Podolog

 

Założycielka gabinetu kosmetologii i medycyny estetycznej Bellissima Atelier w 2013 roku. Ukończyła Wyższą Szkołę Fizjoterapii we Wrocławiu.

Kosmetolog z wieloletnim doświadczeniem specjalizująca się w terapiach Anti-Aging. Dzięki jej holistycznemu i indywidualnemu podejściu do potrzeb pacjentów uzyskuje spektakularne efekty w swoich terapiach zabiegowych.

Od kilku lat realizuje się także w profesji podologa. Zajmuje się schorzeniami stóp, które na co dzień utrudniają funkcjonowanie, a pomoc w ich leczeniu i poprawa komfortu życia pacjentów daje jej ogromną satysfakcję.

Prywatnie jej pasją są podróże, wędrówki górskie oraz sport.