Filtry przeciwsłoneczne – kiedy i jak ich używać

Ochrona przeciwsłoneczna jest bardzo ważna przez cały rok, ale szczególnie w okresie wiosenno – letnim. Ekspozycja na światło słoneczne w dawce do 15 minut dziennie jest zdrowe, ponieważ poprawia nasze samopoczucie oraz następuje synteza witaminy D, która wpływa na stan naszych kości i zębów i bierze udział w gospodarce wapniowo – fosforanowej.

Nadmierna ekspozycja naszej skóry na słońce może być bardzo niebezpieczne. Jest przyczyną fotostarzenia oraz nadmiernej produkcji wolnych rodników. Może doprowadzić do poparzeń, uszkodzeń naskórka i problemów z gojeniem się skóry. Przy uszkodzonej skórze przez promieniowanie UV dochodzi do nagromadzenia melaniny w jednym miejscu przez pojawia się przebarwienie. Jest to barwnik, którego zadaniem jest ochrona naszego DNA komórek przed zniszczeniem. Jest to naturalny proces ochronny naszej skóry, jednak może powodować defekty estetyczne.

Promieniowanie UVA jest promieniowaniem o dłuższej fali i mniejszej energii przez co nie ma uszkodzeń termicznych, ale jest niszczycielem włókien kolagenowych i elastynowych oraz kwasu hialuronowego, które znajdują się w głębszych warstwach skóry, a dokładnie skórze właściwej. Na promieniowanie UVA jesteśmy narażeni cały rok bez względu na porę roku i nie jest filtrowane przez chmury czy szyby.

Promieniowanie UVB jest promieniowaniem o krótszej fali, ale mocniejszej energii i zatrzymuje się na warstwie rogowej naskórka. Prowadzi do poparzeń i uszkodzeń skóry. Uszkadza płaszcz hydro-lipidowy przez co nasza skóra jest sucha i odwodniona i bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych.

Aby zapobiec skutkom promieniowania ultrafioletowego należy stosować faktory przeciwsłoneczne przez cały rok. W wyborze kosmetyków drogeryjnych zwróć uwagę na oznaczenia na opakowaniu tj.:

  • SPF (Sun Protective Factor) – wskaźnik stopnia ochrony przed promieniowaniem UVB. Wartość faktora określa stosunek czasu wystąpienia poparzenia słonecznego przy użytym preparacie do czasu, w którym ten preparat nie został użyty. Przykładowo po zastosowaniu kremu z faktorem SPF 30 oparzenie skóry nastąpi po czasie 30-krotnie dłuższym niż bez użycia tego kremu.
  • UVA/ UVB oznacza rodzaj promieniowania, przed którym chroni dany preparat.
  • PPD, PA– wskaźnik przed promieniowaniem UVA.

PPD (Peristent Pigment Darkening) – jeśli wartość PPD na opakowaniu wynosi 5 oznacza to, że do skóry wnika 5 razy mniej energii promieniowania UVA.

PA (The protection Grade of UVA) – PA to japoński system oznakowań bazujący na wskaźniku PPD. Skalą intensywności działania preparatu jest liczba plusów.

Dla przykładu:

PA+ => PPD = 2-4
PA++ => PPD = 4-8
PA+++ => PPD = 8-16

Wyróżniamy trzy rodzaje filtrów przeciwsłonecznych:

  • fizyczne (inaczej „mineralne”): odbijają słońce działając jak tarcza dla skóry;
  • chemiczne: pochłaniają promieniowanie ultrafioletowe zamieniając je na nieszkodliwe ciepło;
  • mieszane: posiadają cechy filtra fizycznego oraz chemicznego.

 

Filtr fizyczny czy chemiczny?

Odpowiedź na to pytanie pozwoli zweryfikować, który rodzaj filtra jest dobry dla naszego rodzaju cery. Poniżej przedstawimy wady i zalety każdego z nich.

FILTR FIZYCZNY (MINERALNY)

✅ odbija światło i rozprasza promieniowanie UV dając efekt lustra na skórze;
✅ dzięki delikatnej formule jest idealny dla dziecięcych buziek oraz cer suchych, wrażliwych i alergicznych;
✅ jest fotostabilny czyli nie traci swoich właściwości przy długotrwałej ekspozycji na słońcu.
❌ jego konsystencja jest cięższa i pozostawia białą poświatę na skórze;
❌ jest mało odporny na ścieranie – po aktywności fizycznej czy pływaniu należy ponownie zaaplikować ten rodzaj preparatu;
❌ średnio nadaje się do cer tłustych i problematycznych ze względu na swoją ciężką i tłustawą konsystencję.

FILTR CHEMICZNY

✅ zamienia w skórze promieniowanie UV w nieszkodliwe ciepło;
✅ ma bardzo lekką konsystencję i nie pozostawia białej poświaty;
✅ idealny dla każdego rodzaju cer także dla tłustych i problematycznych;
✅ jest odporny na ścieranie.

❌ ma niską fotostabilność czyli słońce i wysoka temperatura może ograniczać jego trwałość;
❌ może powodować podrażnienie i pieczenie przy cerach wrażliwych i alergicznych;
❌ ze względu na ograniczoną trwałość należy go aplikować co 2-3 godziny.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci wybrać taki rodzaj ochrony przeciwsłonecznej, aby Twoja skóra była bezpieczna, a Ty zadowolona.

Opracowanie tematu:

Anna Chomiuk

Anna Chomiuk

Kosmetolog / Podolog

 

Założycielka gabinetu kosmetologii i medycyny estetycznej Bellissima Atelier w 2013 roku. Ukończyła Wyższą Szkołę Fizjoterapii we Wrocławiu.

Kosmetolog z wieloletnim doświadczeniem specjalizująca się w terapiach Anti-Aging. Dzięki jej holistycznemu i indywidualnemu podejściu do potrzeb pacjentów uzyskuje spektakularne efekty w swoich terapiach zabiegowych.

Od kilku lat realizuje się także w profesji podologa. Zajmuje się schorzeniami stóp, które na co dzień utrudniają funkcjonowanie, a pomoc w ich leczeniu i poprawa komfortu życia pacjentów daje jej ogromną satysfakcję.

Prywatnie jej pasją są podróże, wędrówki górskie oraz sport.