Skład kosmetyków oraz prawidłowa pielęgnacja – dlaczego są tak ważne?
Każda okolica naszego ciała wymaga codziennej specjalistycznej pielęgnacji z czym wiąże się duża ilość używanych kosmetyków. Gdyby spojrzeć głębiej – w ich skład – lista staje się nieskończenie długa.

Współczesna kobieta, chcąc zachować młodość nakłada na swoją skórę kosmetyki z substancjami aktywnymi, które w odpowiednim zestawieniu działają pozytywnie na stan skóry. Często wraz z obszernym składem preparatów do naszego organizmu przedostają się substancje niepożądane, szkodliwe dla naszego zdrowia. Z moich obserwacji problem pojawia się zarówno w ilości substancji szkodliwych jak i w „przedobrzeniu” ze składnikami aktywnymi. Skupiając się na składzie wybranej pielęgnacji zwróćmy szczególną uwagę na substancje drażniące, alergizujące oraz toksyczne. Najczęściej pojawiające się szkodliwe związki to: konserwanty, oleje silikonowe, oleje mineralne, ftalany, rozpuszczalniki, syntetyczne zapachy oraz barwniki. W świadomej pielęgnacji należy je ograniczyć do możliwie minimalnej ilości. Jeśli stawiamy na zdrową dietę w kuchni – pamiętajmy o zdrowej pielęgnacji w łazience.
Składniki kosmetyków występują pod wieloma nazwami międzynarodowego nazewnictwa INCI. Dzięki kosmetycznym encyklopediom internetowym możemy poznać każdy z nich. Kolejność w składzie nie jest przypadkowa. Wymienione jako pierwsze są te związki, których w produkcie jest najwięcej.
Oto kilka substancji, których warto unikać:
- Paraffinum liquidum/Mineral Oil;
- Diazolidynl Urea;
- Glutaral; Phenoxyethanol;
- Formalin;
- Triclosan;
- Propylene Glycol;
- PEG-25 PABA.
Analizując dany skład nie nastawiajmy się tylko negatywnie, nie wszystkie zawarte w nim pozycje muszą być szkodliwe. Istnieją również zamienniki nieszkodliwe dla zdrowia, a spełniające funkcje tych toksycznych. Dobroczynne substancje również się tam znajdą. W takim razie na jakie warto zwrócić uwagę? Zależne jest to od rodzaju cery lub problemu, z którym chcemy pracować.
Wyróżniamy także takie, które dla każdego z nas będą odpowiednie i być może spotkaliście się z nimi na swojej łazienkowej półce.
- Squalane (Skwalan) – substancja pochodzenia roślinnego, działanie nawilżające, zapobiega parowaniu wody z naskórka;
- Hyaluronic acid (Kwas hialuronowy) – substancja silnie nawilżająca, 1 cząsteczka kwasu potrafi związać 250 cząsteczek wody w skórze;
- Cannabis Sativa’ Seed Oil (Olej z nasion konopii siewnych) – naturalny emolient, działanie nawilżające, stosowany do skóry i włosów.
- Tocopherol (Tokoferol – witamina E), często nazywana witaminą młodości, naturalny antyoksydant, silnie odżywia, wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe.
- Niacinamide (Niacynamid, witamina B3) – silny antyoksydant, wykorzystywany w preparatach rozjaśniających na przebarwienia. Wykazuje działanie łagodzące i przeciwzapalne. Reguluje wydzielanie łoju – stosowany w preparatach do walki z trądzikiem.
- Beta-glucan (Beta glukan) – wyciąg z owsa. Ma silne właściwości regeneracyjne, naprawcze, antybakteryjne i przeciwzapalne;
- Chenopodium Quinoa Seed Extract (Ekstrakt z nasion komosy ryżowej) – naturalny antyoksydant, działanie nawilżające, liftingujące i przeciwzmarszczkowe.
W naszej pracy często spotykamy się z przypadkami nieodpowiedniej pielęgnacji skóry. Współczesny rynek kosmetyczny pęka w szwach. Znalezienie preparatu odpowiedniego dla skóry wiąże się z szukaniem po omacku i nie zawsze kończy się powodzeniem. Przedobrzenie z ilością kosmetyków i składników aktywnych w nich zawartych prowadzi do przesuszenia, zanieczyszczenia, łojotoku, trądziku, ścieńczenia naskórka, nadmiernego rogowacenia, podrażnienia skóry, alergii i wielu innych patologicznych stanów. W takich sytuacjach porada specjalisty kosmetologa jest niezbędna.
Kosmetyki kolorowe, których używamy na co dzień mogą działać komedogennie czyli mogą sprzyjać powstawaniu zaskórników. Aby temu zapobiec najlepiej stosować produkty mineralne, wprowadzić do swojej pielęgnacji podwójne oczyszczanie podczas demakijażu oraz wykonywać regularnie peelingi dostosowanego do rodzaju cery.

Każdy z nas ma wyjątkową skórę i inne potrzeby, dlatego indywidualne podejście to podstawa skutecznej pielęgnacji. Pamiętajmy o holistycznym podejściu do naszego zdrowia. Skóra nazywana jest ekranem organizmu – jeśli dzieje się coś na zewnątrz – należy zajrzeć do środka. Dobrze jest zwrócić uwagę na dietę, ilość pitej wody, możliwe niedobory minerałów i witamin, aktywność fizyczną oraz stan swojego zdrowia.
Opracowanie tematu:

Agnieszka Sukiennik
MGR KOSMETOLOG
Absolwentka Niepublicznej Wyższej Szkoły Medycznej we Wrocławiu. Związana z gabinetem Bellissima Atelier od 2018 roku. Specjalizuje się w zabiegach z zakresu kosmetologii estetycznej oraz makijażu permanentnego.
Zdobyta wiedza oraz nieustanny rozwój osobisty pozwalają jej na wykonywanie zabiegów na najwyższym poziomie. Indywidualne podejście do każdego pacjenta to podstawa jej pracy. W swojej profesji zwraca szczególną uwagę na precyzję wykonywanych zabiegów. Stawia na naturalność i subtelne podkreślenie urody. W ostatnim czasie rozwija swoje umiejętności z zakresu podologii.
Pasjonuje się ziołolecznictwem, ogrodnictwem, muzyką elektroniczną oraz psychologią.